Medische Kliniek Velsen in Noord-Holland biedt hoogwaardige medisch-specialistische zorg van verschillende disciplines. De kleinschalige kliniek heeft een warme, luxe inrichting waar alles gericht is op een prettig verblijf van patiënten. “Wij verzorgen al vele jaren de w-installaties van de kliniek”, vertelt Alex Ranzijn van het gelijknamige installatiebedrijf in Alkmaar. “In 2019 hebben we op de tweede verdieping VRV met multizonekits, luchtbehandelingskasten (niet van Daikin) en koudwatermachines geplaatst. Eerder hebben we de derde verdieping voorzien van een klimaatsysteem. Nu was de vraag om te zorgen voor de tweede MRI-ruimte van de kliniek, nadat we ook de eerste MRI hadden gedaan.”
Ranzijn: “Behandel- en onderzoeksruimtes moeten voldoen aan voorgeschreven eisen rondom luchttechniek, luchtvochtigheid en temperatuur. Zo moet de koeling van een MRI constant zijn, je kunt een MRI niet even uitschakelen. Dat stelt hoge eisen aan de luchtkwaliteit en de betrouwbaarheid van de apparatuur.” Verder verwachten bezoekers van de kliniek een comfortabel en veilig verblijf. “De kliniek draait gewoon op volle toeren door. We moeten dus zo min mogelijk overlast veroorzaken. Als het even kan zelfs helemaal geen overlast.”
Om overlast zoveel mogelijk te beperken is een goed samenspel nodig tussen installateur en gebruikers. Ranzijn: “We moeten rekening houden met elkaar. Even kort boren mocht tussen zes en acht ’s morgens, tussen de middag van twaalf tot één uur en van drie tot vier uur. Als je daar slaapt of werkt, word je daar natuurlijk niet blij van. Maar het kon niet anders. Grote boringen deden we in het weekend, want dan is de kliniek gesloten.”
Voor de tweede MRI van de kliniek en CSA-ruimtes waar instrumenten worden gereinigd, gedesinfecteerd en gesteriliseerd, zijn koudwatermachines geplaatst. “Verder hebben we er de temperatuurregeling en besturingssysteem voor de bevochtiging verzorgd. De temperatuur van de MRI-ruimte moet 19-20 C zijn, de luchtvochtigheid 55 procent en het koelwater van de MRI moet constant 11 C zijn. Voor de twee MRI’s van de kliniek hebben we in totaal drie koudwatermachines van 64 kW geplaatst, waarvan één reserve voor als een machine uitvalt.”
Ranzijn: “WTW-installaties, zonne-energie, verwarming, koeling en noem maar op, we doen in de kliniek veel met Daikin, behalve de operatiekamers, die zijn verzorgd door Merdex en Warmte Bouw. De producten van Daikin zijn betrouwbaar, daar stellen we strenge eisen aan. Dat moet ook in de medische sector.”
Ranzijn: “De koudwatermachines werken op R32 en zijn zuinig in gebruik. Dat geldt eigenlijk voor alle Daikin-producten die we in de kliniek installeren. Zonne-energie zorgt voor groene stroom. En doordat we alle installatie gekoppeld hebben in één meet- en regeltechniek is alles optimaal op elkaar afgesteld.”
“Werken in een ziekenhuis is bijzonder”, ervaart Ranzijn keer op keer. “Je moet met heel veel zaken rekening houden. Je hebt tenslotte met patiënten te maken. De klimaatbeheersing en luchtkwaliteit moet goed zijn, er moet goed geventileerd worden, spoelautomaten voorkomen legionella, koeling van kritische apparatuur, ga maar door. Dat doen we heel goed, en daar ben ik trots op. Ik hou van uitdagende projecten. Het is ook nooit af. Binnenkort gaan we zorgen voor de koeling en luchtbehandeling van de ruimte en de apparatuur voor röntgen en echo.”